O autorze
Piszemy o Europie, o wydarzeniach, zjawiskach, trendach i prognozach.

Fundacja Schumana jest organizacją pozarządową i ponadpartyjną, założoną w 1991 roku przez Tadeusza Mazowieckiego i Piotra Nowina-Konopkę.

@Schuman_pl

www. facebook/integracja.europejska

www.schuman.pl

Francusko-niemiecki duet w nowej odsłonie. Dokąd Francja i Niemcy powiodą UE?

Kohl i Mtterrand pod Verdun, 1984 rok
Kohl i Mtterrand pod Verdun, 1984 rok https://www.euractiv.com/section/justice-home-affairs/news/france-and-germany-to-take-front-stage-at-historic-times
Czy Francja i Niemcy nadal są motorem integracji europejskiej? Czy niemiecka kanclerz i francuski prezydent marzą o takiej samej Unii Europejskiej? Co Merkel i Macron zaproponują Europie?

Nieco francusko-niemieckiej historii

Do powojennej historii przeszło kilka francusko-niemieckich duetów. Po tym jak, Francję i Niemcy zbliżyło członkostwo w 3 Wspólnotach Europejskich – Węgla i Stali, Współpracy Gospodarczej i Euratomie, kolejny ważny krok poczynili generał Charles de Gaulle i kanclerz Konrad Adenauer (obaj prawicowi). Centrowy prezydent Valéry Giscard d’Estaing współpracował z socjaldemokratycznym kanclerzem Helmutem Schmidtem. Razem rzucili podwaliny pod wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty. Socjalistyczny prezydent François Mitterrand i chadecki kanclerz RFN Helmut Kohla współpracowali długo, bo w latach 1982-1995. Słynne jest zdjęcie, na którym trzymają się za ręce. Zostało wykonane 22 września 1984 r. przed ossuarium w Douaumont pod Verdun (miejscem składowania kości poległych w tej bitwie żołnierzy), podczas obchodów 70-tej rocznicy bitwy pod Verdun. To symbol pojednania francusko-niemieckiego. Za ich kadencji doszło do zjednoczenia Niemiec, które było uzależnione m.in. od zgody Francji, a także do podpisania traktatu z Maastrich, który powoływał do życia Unię Europejską i ustalał etapy wprowadzenia unii walutowej.

W historii zapisało się też pojęcie Merkozy odnoszące się do współpracy kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego (obydwoje prawicowi). Między ekstrawertycznym Sarkozym i zdystansowaną Merekl początkowo nie było chemii, ale potem musieli razem wyprowadzać Unię z kryzysu (zdaniem niektórych Sarkozy zbyt podporządkowywał się Merkel). Czy teraz do słownika politycznego wejdzie słowo Merkron (Merkel-Macron), którego niektórzy już używają?

Traktat Elizejski


Traktat o współpracy pomiędzy Francją i Niemcami podpisany 22 stycznia 1963 roku (dokładniej mówiąc, podpisy pod nim złożyli ówczesny prezydent Francji generał Charles de Gaulle i kanclerz RFN Konrad Adenauer) to jeden z fundamentów zażyłości francusko-niemieckiej po II wojnie światowej. Podpisanie miało miejsce w Pałacu Elizejskim, siedzibie francuskiej głowy państwa w Paryżu. Początkowo miała to być obopólna deklaracja, ale w styczniu 1963 roku RFN zaproponowało, aby dokumentowi nadać formę traktatu.


Porozumienie przewiduje prowadzenie dialogu politycznego, w ramach którego co najmniej dwa razy w roku spotykać się mają szefowie państw i rządów, a ministrowie spraw zagranicznych co najmniej raz na trzy miesiące. Traktat Elizejski przewidział też powstanie organizmu służącego wymianie młodzieży z dwóch krajów. Od 1963 Francusko-Niemieckie Biuro Młodzieży (Office franco-allemand pour la Jeunesse – OFAJ/Deutsch-Französische Jugendwerk - DFJW) umożliwiło wymiany kilku milionów Niemców i Francuzów. Instytucja ta stała się inspiracją dla powołania Polsko-Niemieckiej współpracy Młodzieży.

Joanna Różycka-Thiriet

Zapraszamy na seminarium na temat współpracy francusko-niemieckiej - środa, 18 października w godz. 17.00-18.30, w siedzibie Fundacji. Naszymi gośćmi będą dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych oraz dr Nicolas Maslowski, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich przy Uniwersytecie Warszawskim.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...